Sıkça Sorulan Sorular

Trafik Sigortası Nedir? Neyi Kapsar? Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası  olarak da bilinen trafik sigortası, araç sahibi olan herkes tarafından yaptırılması gerekli olan ve hasar anında karşı tarafa verilen maddi veya manevi zararların karşılanmasını sağlayan sigortadır. Trafik sigortası, maddi, manevi veya her ikisinin de söz konusu olduğu yaralanmalı ya da ölümlü kazalarda karşı tarafa verilen zararları teminat altına almaktadır. Trafik poliçesinin yapıldığı yılda Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen teminatlar çerçevesinde hasar ödemesinin gerçekleştirilmesini sağlar.

Trafik Sigortasında 4. Basamak Nedir? Sıklıkla dile getirilen sorulardan biri de trafik sigortasında 4. Basamak nedir? Sorusudur. Sıfır km ya da ikinci el bir aracın el değiştirmesi halinde yeniden poliçe düzenlenmesi esnasında hasar ya da hasarsızlık indirimi olmayan basamak olarak tanımlanabilir. Bunun haricinde daha önceden hasar yapmış olan kişilerin 3. basamak hasar sürprimi  bir sonraki yıl poliçe yenilemesinde hasar almaması durumunda hasar sürprimi bir kademe aşağıya düşerek yeni poliçe yapılıyormuş gibi değerlendirilir ve poliçe 4. basamak üzerinden tanzim edilir.

Cam Hasarı Kaskoda Hasarsızlığı Bozar Mı? Cam hasarlarının oluş şekli, aracın hangi camının kırıldığı, sigorta şirketlerinin uygulamaları ve poliçede cam teminatı olup olmamasına göre değişkenlik göstermekle birlikte cam hasarı kaskoda hasarsızlığı bozar mı? Sorusunun yanıtını “hayır” olarak vermek mümkündür.

Sağlık Sigortasında Neyi Kapsıyor? Sağlık sigortaları tanzim edilirken kişinin beyanı alınmaktadır. Sigorta poliçesi üzerinde yazılı olan genel ve özel şartlar ile belirlenen limitler dahilinde kaza, hastalık durumlarında hastane masraflarını kapsamaktadır.

Konut Yardım Hizmeti Ücretli Mi? Konut yardım hizmetleri sigorta şirketlerinin konut paket poliçesi sahibi olan müşterilerine özel olarak sundukları ücretsiz hizmetlerdir. Ancak bu hizmetlerin belirli limitler dahilinde olduğu da unutulmamalıdır.

Seyahat Sigortası Hangi Ülkelerde Geçerli? Seyahat sağlık sigortaları poliçe aşamasında tarafınızca belirtmiş olacağınız tüm ülkelerde geçerli olarak tanzim edilmektedir.

Dask Poliçesi Olmadan Konut Sigortası Yapılır Mı? Dask poliçe olmadan konut poliçesi yaptırılması mümkündür. Ancak tam teminatlı bir sigorta poliçesi satın almak ve poliçe aşamasında ve hasar anında çok daha büyük külfetlere katlanmak istemiyorsanız her iki poliçenin birlikte yaptırılmasını tavsiye ederiz.

Yukarıda sıklıkla merak edilen soruların haricinde merak ettiğiniz tüm hususları bizlere tanışmak için web sitemizde bulunan iletişim bilgilerimiz aracılığı ile bize ulaşabilirsiniz.

Trafik Sigortası Yenilememe Cezası Nedir? Zorunlu trafik poliçeleri yapıldığı tarihi takip eden yıl ve günde öğlen saat 12:00 de teminatı biter. Yenileme yapılmaması halinde toplamda %50 ile sınırlı olmakla birlikte ilk ay için %5 gecikme cezası uygulanır.

Trafik Sigortasında Eski Aracımın Hasarsızlık İndirimini Kullanabilir Miyim? Satmış olduğunuz aynı kullanım tarzına sahip olan araçlarınızın üzerinde yer alan hasarsızlık indirimi yeni aldığınız araç üzerinde kullanılmaktadır. Online sistemler sayesinde otomatik olarak indiriminiz tanımlanmaktadır.

Aracımı Sattım Trafik Sigortası Primim İade Olacak Mı? Aracınızı sattığınız zaman noter satış sözleşmesini sigortacınıza ibraz etmeniz halinde kullanılan gün sayısı kadar prim düşüldükten sonra ödemeyi ne şekilde gerçekleştirmiş iseniz aynı şekilde kalan prim iadesi tarafınıza yapılacaktır.

Güvence Hesabı Nedir? Sigortalının belli olmaması durumunda riskin gerçekleştiği zamanda yürürlükte bir sigortanın olmaması durumunda, çalıntı araçların vermiş olduğu zarar durumlarında, kazada zarar gören kişilerin uğrayacağı zararların giderilmesini sağlayan bir teminat türüdür. Trafik sigortalarında yer almaktadır.

Dask Adres Kodu Nedir? Türkiye sınırları içerisinde bulunan konutlardan her birine tc kimlik numarası tarzında verilen 10 haneli kod numarasına adres kodu denilmektedir. Adres kodu olmadan Dask sigortası yapılamamaktadır.

Dask Adres Kodu Nereden Öğrenilir? Dask adres kodu www.dask.gov.tr adresinden öğrenilebilmektedir.

Hasar Anında Ne Yapmalıyım? Hasar anında ilk yapılması gereken olay yerinde kendi aracınızın ve karşı aracın fotoğraflarını çekmek ardından trafiği engellememek adına araçlar yürür halde ise emniyet şeridine çekmek, yürür halde değil ve kasko poliçeniz mevcut ise çekici çağırarak aracın olduğu yerden kaldırılmasını sağlamak gerekmektedir. Bunun yanı sıra her iki taraf anlaşmalı  hasar tespit tutanağını hazırlayarak karşılıklı olarak ehliyet, ruhsat, poliçe bilgilerini edinmelidir. Günümüzde bazı sigorta şirketlerinin trafik poliçelerinde de çekici hizmeti bulunması hususu ile çekici hususunda trafik poliçenizde teminat bulunuyo ise yararlanabilirsiniz. 

Tamamlayıcı Sağlık Nedir? Herhangi bir iş yerinde sağlık güvencesine bağlı olarak çalışan kişilerin sağlık hizmetlerinden daha detaylı bir şekilde yararlanmalarını ve özel hastanelerde de muayene ve tedavi olmalarını sağlayan bir tür sağlık poliçesidir.

Nakliyat Sigortası Zorunlu Mu? Nakliyat sigortası yaptırmak zorunlu değildir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHEMEN ARA
× Whatsapp Yardım Hattı